Szukaj na tym blogu

0

Welcome to openSUSE.org - OpenSUSE

środa, sierpnia 10, 2005

Novell, wydawca i producent znanego i jednego z najprostszych w obsłudze (o ile nie najprostszego) systemu biurkowego Suse Linux, rozpoczyna projekt pod nazwą Open Suse. To spory przełom, ponieważ od tej pory dostępne będą testowe wersje Suse Linuxa, a docelowo również wersje pełne. Novell liczy na wsparcie użytkowników Suse w zakresie zgłaszania błędów i promocję Linuxa "wszędzie".

Do tej pory Suse Linux można było w zasadzie tylko kupić (za około 250zł, ewentualnie za 10zł na allegro ;) ), a na serwerze firmy były dostępne starsze wersje. Ci, którzy mają dostęp do szybkich łącz, mogli zabawić się w instalację online, bezpośrednio z serwera nowej wersji, ale podobno długo trwała taka operacja.

Podoba mi się "uwolnienie" dystrybucji Suse, ponieważ do tej pory Novell był nastawiony głównie na sprzedaż systemu, niechętnie, a właściwie wcale, udostępniając najnowszą wersję za darmo. Wolność systemu wcale nie oznaczała jego darmowości, podobnie jak w przypadku innych systemów na licencji GNU GPL, ale uważam, że wolność wypowiedzi (free as in speech) powinna się łączyć z darmowością (free as in beer). W przeciwnym razie GNU/ Linux niewiele będzie miał do zaoferowania biednym, przeciętnym użytkownikom, którzy korzystają z pirackich wersji Windows tylko dlatego, że nie muszą za nie płacić.

0 Responses to "Welcome to openSUSE.org - OpenSUSE"