Szukaj na tym blogu

1 komentarze

O telewizji

czwartek, marca 01, 2007

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora. Może to się Wam wydać dziwne, ale telewizora do tej pory nie posiadałem i korzystałem z karty telewizyjnej w komputerze. Ale, jak to się mówi, apetyt rośnie w miarę jedzenia, nawet wśród tych, którzy krytykują nadmierną konsumpcję. Oczywiście z lepszą jakością obrazu, większą przekątną ekranu, a także w związku z nowością urządzenia (wczoraj było nowe, od dzisiaj co chwila zbliża się do śmietnika) wzrosło zainteresowanie programami. Oglądałem krótko i dość losowo. I z przykrością stwierdzam, że współczesna telewizja mnie przeraża.

Natrafiłem na debatę "Polacy" w Telewizji Polonia. Włączyłem w momencie, gdy pokazywano sceny ze "Szpitala przemienienia", przedstawiające eksterminację upośledzonych umysłowo (nie wiem, czy jeszcze pedagodzy specjalni używają określenia "upośledzony", w razie czego nikogo nie chciałem obrazić). Po chwili wracamy do studia, gdzie prowadzący nagle informuje, co obejrzeliśmy i że właśnie niedawno w Szwajcarii uchwalono ustawę umożliwiającą eutanazję upośledzonych umysłowo. Przeraziła mnie manipulacja, jakiej dokonano. Podobno przed projekcją fragmentu filmu spokojnie i ważąc argumenty rozmawiały ze sobą dwie strony: zwolennicy i przeciwnicy eutanazji. I zwolennicy poczuli się oszukani i zmanipulowani, ponieważ autorzy programu porównali eutanazję do eksterminacji, korzystając przy tym z drastycznych obrazów, do tego pozbawionych komentarza, co automatycznie sprawiało, że jakiekolwiek argumenty zwolenników będą tłumaczeniem zbrodni. Co więcej, gra na emocjach przeciwników eutanazji sprawiła, że dali się wpędzić w pułapkę- i część z nich broniła eutanazji upośledzonych umysłowo, chociaż po chwili refleksji można się zastanawiać czy to jeszcze eutanazja i jedna trzeźwa rozmówczyni zwróciła na to uwagę, twierdząc, że eutanazję popiera, ale eutanazja upośledzonych umysłowo nie jest świadomym wyborem chorych, nie jest zatem eutanazją. Manipulacja polegała również na tym, że po informacji o nowej ustawie dotyczącej eutanazji w Szwajcarii, zupełnie nie wyjaśniono na czym ma polegać eutanazja upośledzonych umysłowo, w jakich warunkach ma być przeprowadzana. Nie przekazano żadnej informacji na ten temat, co było dowodem stronniczości autorów programu, w dodatku prowadzący zdenerwował się oburzeniem i krzykiem o manipulacji i sam nerwowo wyrzucił z siebie, że według niego eutanazja to zbrodnia. Niestety, przyznać rację muszę jednej z rozmówczyń, która powiedziała, że w telewizji publicznej, która ma służyć wszystkim obywatelom, spodziewała się merytorycznej dyskusji i bezstronności prowadzącego.

Innym ciekawym kanałem, na jaki zwróciłem uwagę jest Ezo TV. Wy dzwonicie, a wróżka mówi Wam nie tylko, co się w życiu zdarzy, ale jak macie się zachować. Jeden z przykładów:

wróżka pyta: czy pani mama jest chora?
odpowiedź: tak, jest bardzo chora.
wróżka: no właśnie. Widzę, że pani mama przenosi się do bozi, chce już odpocząć, nic nie pomoże, proszę zamknąć wszystkie administracyjne sprawy.
odpowiedź: ojej, a miałam nadzieję, że się poprawi. Trudno. Tak myśleliśmy, że mama niedługo umrze.

Inny fragment z tej samej rozmowy, a raczej monolog wróżki:
Proszę uważać na przeziębienia męża. Jeśli zachoruje ma sam powalczyć z chorobą, a Pani niech podaje mu tylko wodę z cytryną, to wystarczy, nie trzeba żadnych leków.

Rozumiem, że ludzie chcą posłuchać wróżki, która mówi o ich ewentualnej przyszłości. Ale "rady" dawane przez wróżkę mogą mieć wpływ na życie i zdrowie telefonujących osób. Bo co będzie, jeśli chora matka dzwoniącej osoby nie jest umierająca i w przypadku pogorszenia stanu zdrowia wystarczyłoby zawieźć ją do szpitala, ale rodzina, pomna rad wróżki stwierdzi, że to już koniec i pozwoli umrzeć matce? Co będzie, jeśli mąż kobiety zachoruje ciężko na grypę, a ta nie zdecyduje się pójść do lekarza, czy też wezwać pogotowie, bo przecież cytrynka wystarczy. Przeraża mnie fakt, że w świecie o rozwiniętej nauce zezwala się na pokazywanie ludziom wróżkarskich bredni, które mogą zaszkodzić ludziom. Po Ezo TV dałem sobie spokój z wyszukiwaniem smaczków i wróciłem do znanych, edukacyjnych kanałów Discovery itp.

Miłego oglądania!

Tag:
Creative Commons License
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.

1 Responses:

Unknown Says:

Owa debata to jeden z wielu przykładów telewizyjnych manipulacji, u ktorych podstaw leży nie przekonanie o słuszoności obranej tezy, lecz techniczny zabieg: im bardziej wyrazisty komunikat, tym większa siła rażenia, a więc, w tym przypadku, oglądalność.
Poza tym, w takich sytuacjach ma się nader często do czynienia z nierzetelnością dziennikarzy, którzy zdają sie na wiedzę z drugiej reki, są nieprzygotowani, ale jednocześnie hołubieniu w poczuciu swojej omnipotencji. Ten model raczej zadomowił się w polskiej tv, i umacniają go jarmarczne gusta widowni. Standardy BBC raczej sie u nas nie przyjmą, raczej telewizji włoskiej